Китара на музиканта Ноел Галахър от групата „Оейзис“ бе продадена на търг от аукционната къща „Пропстор“ за 226 800 британски лири, предаде АФП. През 1997 г. той казва, че това е най-добрата китара в света.
Певицата Тони събира най-големите си хитове в албума „Пробуждане“. Представянето е на 25 ноември в Sofia Live Club, съобщават организаторите.
„Всички песни ще бъдат представени на живо, заедно с китарата на Щерион Пилидов, а за почитателите на „Всичко било е насън“ ще има специален комплимент, подготвен с DJ Силвър Иванов”, разказва Тони.
На живо ще звучат „Както преди“, „Интернет самота“, „Поглед на дете“, „Ела и ме спаси“, „Гихон“.
„Усещането за „Пробуждане“ всъщност дойде в разговор с един от хората, които най-много подкрепят моята музика, Георги Аламуров. Бяхме заедно през лятото и отново се отвори темата за това колко мн
Художникът и сценограф Юлиан Табаков представя във Варна своя проект „Виждам те“, който се състои от три серии - рисунки със заглавие „Виждам те“, пространствени творби, озаглавени „Небесно войнство“ и инсталацията „Водна кула“.
Изложба с първите две серии е подредена в Градската художествена галерия, а пространствената творба е разположена в културния център „РеБонкърс“ в специален формат, подготвен за Варна.
За първи път работя проект, включващ три теми, които са разнородни и могат да бъдат както съчетавани едновременно, така и показвани поотделно, обясни авторът . Проектът е представян и в София, Стокхолм и Русе, припомни той.
Работите ми разглеждат границата между духовното и материалното, посочи Табаков.
В изложбата „Виждам те“ има рисунки на животни. Те са издадени
Пиесата “Оскар и розовата дама” на Театър 199 „Валентин Стойчев“ ще се играе на 17 октомври на сцената на Драматичен театър “Стефан Киров” в Сливен. Това съобщиха от културния институт.
Автор е Ерик- Еманюел Шмит, превод - Снежина Русинова-Здравкова, постановка - Стефан Спасов, сценография - Нина Пашова, музика - Милен Кукошаров.
Участват Мария Стефанова, която има "Аскеер" за 2024 г. за водеща женска роля, и Радина Боршош.
Представлението е последното заглавие от афиша на тазгодишния Есенен театрален салон в Сливен.
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.
Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.
През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж.
ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ
През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано
За първи път в 40-годишната история на „Аполония“ в програмата беше включен сериал. Тази вечер гостите в лятното кино в Созопол гледаха премиерно първия епизод на сериала на Българската национална телевизия (БНТ) „Всичко за сина ми“.
На събитието присъства част от екипа - актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът в главна роля в сериала Димитър Рачков и младият актьор Петър Милошев.
Този сериал ще бъде излъчен в началото на следващата година и ще бъде в 12 епизода, отбеляза проф. Божидар Манов. „Вие сте богоизбрани, че сте първите, които ще гледат първия епизод“, каза той.
Това е първата среща на този сериал с публиката. Това е нещо много специално за мен - всичко, което исках да кажа, го написах, каза Христина Апосто
Музикалният инструмент е Silver Sparkle Gibson Les Paul Florentine, като Ноел Галахър записва с него третия албум на „Оейзис“ - Be Here Now, през август 1997 г. Китарата е изработена специално за него в работилницата на „Гибсън“. „Това е най-добрата китара в света“, казва музикантът в интервю за списание „Спин“ през 1997 г.
През август братята Галахър - Лиъм и Ноел, обявиха, че групата им „Оейзис“ ще се събере за турне през лятото на 2025 г. Завръщането на групата от 90-те години на миналия век предизвика огромен ентусиазъм сред феновете им. Билетите за концертите бяха разграбени, а дебютният им албум Definitely Maybe, издаден преди тридесет години, отново оглави класациите през септември.
Музикалната група „Оейзис“ е създадена през 1991 г. Разпада се през 2009 г., когато водещият китарист и автор на песни Ноел Галахър обявява, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен Лиъм.
„Клопка“ на Надежда Косева от 1 ноември е в кината, съобщават от екипа на филма.
Опазването на природата и грижата за децата ни са в основата на филма. В центъра на историята е Йово, който живее в хармония с природата на брега на река Дунав. Всичко обаче се променя, когато в селото пристига важен инвеститор с желание да инвестира в депо за високорадиоактивни ядрени отпадъци и властта и хората в селото са готови да съдействат. Йово се оказва сам срещу „зверовете“.
Филмът е заснет на живописни локации в България, които ще припомнят на зрителите колко красива е природата ни и колко е важно да я опазим. „Еко темата е важен момент и дори мога да кажа, че е скрит герой във филма. За мен начинът, по който се отнасяме към природата, е показателен за това как се отнасяме с близките и семейството ни. Надявам с
Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.
На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.
Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.
"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за
Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.
Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.
Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.
„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея.
От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лим
Седмата част от поредицата „Писък“ ще излезе през февруари 2026 година, съобщи ЮПИ.
Режисьорът Кевин Уилямсън и звездата от франчайза Нев Кембъл обявиха 27 февруари 2026 г. за премиерна дата на филма във вторник. Двамата споделиха новината на профилите си в Инстаграм.
„Писък 6“ беше пуснат в кината през март 2023 г. В него участваха Мелиса Барера, Джена Ортега и Кортни Кокс. Миналата година Барера беше отстранена от екипа на „Писък 7“ заради публикации свързани с Израел в социалните мрежи. Малко след това се появи новината, че Ортега също няма да участва във филма заради графика си за снимките на втория сезон на сериала „Уензди“ на Нетфликс.
Кембъл, която изигра Сидни Прескот в първите пет филма на продукцията, потвърди през март, че ще се завърне в „Писък 7“. Освен това се очаква Кокс да с
Фотоизложбата "Украински носии и традиции" гостува на Етнографския музей в Бургас от 26 октомври до 9 ноември. Събитието се организира в рамките на сътрудничеството между Посолството на Украйна, Държавен културен институт при Министерството на външните работи на Република България и Почетното консулство на Украйна в Бургас, съобщават от Регионалния исторически музей в морския град.
Изложбата с фотографии на Дмитро Перетрутов е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера“ в Киев. Тя е съставена от общо 12 табла, както и експонати и оригинални предмети, представящи традициите на страната, събрани и предоставени от Посолството на Украйна в България.
Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, чиято цел е с проекта да се популяризират традиционните украински народни носии, които са съставна част от украинското култу